Eksperci chwalą rząd, górnicy grożą strajkiem
Surowce | Kosztem 2,3 mld zł zostaną zlikwidowane cztery kopalnie, energetyka ma być łączona z górnictwem.
barbara Oksińska
To koniec Kompanii Węglowej w obecnym kształcie. Według przyjętego w środę przez rząd planu do likwidacji pójdą cztery z 14 kopalń KW: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze oraz Pokój. Kolejnych dziewięć zakładów w dwóch etapach trafi do spółki celowej utworzonej przez państwowy Węglokoks, który dodatkowo wchłonie jeszcze kopalnię Piekary.
Dla pracowników zamykanych zakładów przewidziano pakiet osłonowy. Nawet 6 tys. osób może przejść do pracy w innych kopalniach, 2,1 tys. pracowników pójdzie na urlopy górnicze, a dla 3,1 tys. osób przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne – nawet do 24-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Cały program ma kosztować 2,3 mld zł w latach 2015–2016, a pieniądze popłyną głównie z budżetu państwa.
Czas na zmiany
Poważne zmiany szykują się również w organizacji pracy i wynagrodzeniach. Rząd chce wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy w kopalniach (wolne niedziele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta