Lepsza jakość obsługi, ale kosztem wzrostu cen?
UBEZPIECZENIA | Bezpośrednia likwidacja szkód stanie się standardem. Nowe polisy inwestycyjne mają być pozbawione pułapek.
REGINA SKIBIŃSKA
W ubezpieczeniach czekają nas zmiany korzystne dla klientów. Zostały zapoczątkowane jeszcze w 2014 r., ale ich skutki klienci dopiero odczują. W życie wejdą wytyczne i rekomendacje nadzoru, poprawiające sytuację konsumenta. Natomiast ubezpieczyciele chcą konkurować między sobą nie tylko ceną, ale także jakością świadczeń.
– Z punktu widzenia konsumenta największe znaczenie będzie miało wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód z OC. Przystąpienie do projektu wypracowanego z Polską Izbą Ubezpieczeń (PIU) zadeklarowało już 90 proc. towarzystw sprzedających komunikacyjne OC – mówi Marcin Warszewski, dyrektor generalny Liberty Ubezpieczenia.
Jako pierwsze towarzystwo na naszym rynku bezpośrednią likwidację szkód z komunikacyjnego OC (BLS) wprowadziło PZU (2014 r.). W ślady tej firmy poszło już kilku innych ubezpieczycieli. Teraz przyłączy się większość pozostałych.
Bezpośrednia likwidacja szkód polega na tym, że o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku występujemy do towarzystwa, w którym sami wykupiliśmy OC dla swojego samochodu (a nie do ubezpieczyciela sprawcy). Firmy rozliczają się potem między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta