Przełom roku na liście płac
RACHUNKI | Od stycznia wzrosły minimalne zarobki i zasiłki. Ale nie dotyczy to kwot wypłacanych za ubiegły rok. Wobec nich należy też stosować stare reguły oskładkowania, co ma szczególne znaczenie dla członków rad nadzorczych.
Rozliczenie płac na przełomie grudnia i stycznia stwarza kadrowcom niejeden problem. Głównie chodzi o regulowanie w styczniu wypłat należnych za poprzedni rok. Trzeba wtedy ustalić np. moment uzyskania przychodu czy zastosować właściwą kwotę wolną od potrąceń. Do tego dochodzi problem, kiedy od 1 stycznia wchodzą w życie zmiany przepisów – czy trzeba je stosować również do należności za grudzień czy do tych przysługujących od 1 stycznia.
Wypłata grudniowa...
Termin wypłaty wynagrodzeń za pracę za dany miesiąc może przypadać w miesiącu następnym (najpóźniej dziesiątego dnia). Wobec tego pracownicy, którzy zarabiają pensję w minimalnej wysokości, dostaną w styczniu pieniądze za pracę wykonaną w grudniu. Ale w jakiej stawce – z 2014 r. czy 2015 r.?
Otóż pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie minimalne obowiązujące w miesiącu, za który ono przysługuje. Oznacza to, że jeśli pracodawca będzie wypłacał minimalne wynagrodzenie w styczniu 2015 r. za grudzień 2014 r., to w wysokości jeszcze z grudnia 2014 r., tj. 1680 zł (ewentualnie 1344 zł w pierwszym roku pracy). Takie postępowanie jest zgodne z zasadą, że wynagrodzenie jest należne za wykonaną pracę, a więc jego wysokość jest ustalana według zasad obowiązujących w okresie, w jakim ta praca była wykonywana.
...zasady styczniowe
Pod względem podatkowym oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta