Etat chorego nie jest pewny w nieskończoność
UMOWY | Powtarzające się nieobecności pracownika z powodu choroby to uzasadniona przyczyna wypowiedzenia. Bez wymówienia można natomiast zwolnić osobę, której absencja przekroczyła okresy wskazane w art. 53 k.p.
Jeśli pracownika długo lub często nie ma w firmie, trudniej jej funkcjonować. Na ten czas pracodawca musi albo zatrudnić nową osobę, albo zwiększyć obciążenie stałej załogi. To zaś oznacza dodatkowe koszty, bo trzeba zapłacić wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy choremu oraz jego zastępcy.
Rodzi to także problemy organizacyjne. Polegają one na przesuwaniu pracowników na stanowisko nieobecnej osoby, ich przeszkoleniu w zakresie obowiązków nieobecnego, zmianie podziału zadań.
Podobnie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97). Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań organizacyjnych (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w nadgodzinach lub innych osób na zlecenia, uzasadniają wypowiedzenie umowy, choćby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta