Zmiany kadrowe trudno zakwestionować
Jeśli w chwili orzekania o wypowiedzeniu zmieniającym stanowisko pracy już nie istnieje, a część zadań, które były uprzednio przypisane do tego stanowiska zostały przydzielone innej osobie pozostającej w stosunku pracy, żądanie przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach może okazać się nieuzasadnione.
Sąd nie wyda wyroku przywracającego, jeśli odtworzenie stanowiska pracy byłoby z organizacyjnego i finansowego punktu widzenia niemożliwe lub niecelowe, a zwłaszcza, gdy zniweczyłoby efekty wdrożonego przez pracodawcę procesu restrukturyzacyjnego. To pracodawca decyduje, w jakiej strukturze organizacyjnej chce dalej prowadzić swoją działalność i realizować cele tej działalności i to on ponosi ryzyko wadliwych decyzji w tym zakresie.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 2014 r. (I PK 65/14).
Stan faktyczny
Pracownik był zatrudniony na stanowisku referenta w urzędzie gminy. Pracodawca podjął decyzję o wprowadzeniu zmian organizacyjnych, zmierzających do uporządkowania zakresu obowiązków kadry, w szczególności do skupienia na jednym stanowisku przedmiotowo podobnych czynności. Część obowiązków powoda przydzielił innemu pracownikowi referatu, wskutek czego na nowo ustalono zakres czynności powoda.
Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta