Na jaką dietę może liczyć radny
Finanse | Miesięczna kwota diety przysługującej radnemu jest limitowana i zależy od liczby mieszkańców danej gminy lub powiatu. Jej wysokość może się różnić w zależności od funkcji, jaką dany samorządowiec pełni w radzie lub komisji.
Radnemu z racji sprawowania mandatu w organie uchwałodawczym jednostki samorządowej (radzie gminy, radzie powiatu, sejmiku wojewódzkim) przysługuje dieta. Świadczenie to jest rodzajem rekompensaty utraconych dochodów, które mógłby on uzyskać, gdyby nie pełnił tej funkcji. Dieta nie przysługuje jednak tym radnym, którzy pełnią odpłatnie funkcję członka zarządu w powiecie bądź w województwie, w którym uzyskali mandat.
Wyrównanie strat
Za okres zwolnienia radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy nie przysługuje mu od pracodawcy wynagrodzenie (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 10 maja 1994 r., I PZP 22/94). Dieta ma więc wyrównać utracone przez radnego zarobki, a zatem nie ma charakteru pracowniczego (wyrok NSA z 26 czerwca 2014 r. II OSK 406/14). Tym samorządowcom, którzy wykonują działalność gospodarczą, świadczenie to ma uzupełnić utracone dochody (por. wyrok WSA w Gliwicach z 27 sierpnia 2009 r., IV SA/Gl 373/09). Gdy radny nie pracuje i nie ma swojej firmy, dieta jest rekompensatą zarobków, które mógłby on uzyskać, gdyby nie poświęcił się realizacji zadań płynących z powierzonego mu mandatu.
Z istoty tego świadczenia wynika więc, że nie może ono pełnić roli stałego, miesięcznego wynagrodzenia, niezależnego od kosztów związanych z pełnieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta