Nowe zasady wyliczania nagród nie dla wszytskich
Mundurowi | W tym roku przy ustalaniu wysokości nagrody rocznej służby kadrowe muszą stosować inne zasady do funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę przed 1 czerwca ubiegłego roku, a inne do tych, którzy założyli mundur po tej dacie. Czas na ich wypłatę mają do końca kwartału.
Małgorzata Jankowska
Odpowiednikiem tzw. trzynastki wypłacanej pracownikom sfery budżetowej w służbach mundurowych jest nagroda roczna. Warunki nabycia, obniżenia lub utraty prawa do tego świadczenia nie reguluje jednak jedna ustawa – jak w przypadku pracowników budżetówki – tylko ustawy pragmatyczne określające prawa i obowiązki funkcjonariuszy poszczególnych służb.
Po ich nowelizacji z dniem 1 czerwca 2014 r. zmieniły się zarówno zasady ustalania prawa do tej nagrody, jak i sposób jej wyliczenia. Wyjątkowo w tym roku, będącym okresem przejściowym, pewną komplikacją będzie konieczność stosowania dwóch sposobów obliczania nagrody. Wynika to z art. 15 ust. 1 ustawy z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej (...) oraz niektórych innych ustaw (patrz podstawa prawna).
Zgodnie z nim funkcjonariuszom, którzy rozpoczęli służbę przed dniem wejścia w życie tej ustawy, nagrodę roczną za rok 2014 wylicza się według zasad dotychczasowych, z tym że do okresu, od którego uzależnione jest przyznanie nagrody rocznej, zalicza się okresy niewykonywania zadań służbowych z powodu korzystania z urlopu: wychowawczego, macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), ojcowskiego, rodzicielskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego). Oznacza to, że nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta