Orzecznictwo WSA
Jeden dzień robi różnicę
Oceniając, czy została wniesiona opłata za zezwolenie na handel alkoholem, gmina musi wziąć pod uwagę datę przyjęcia przez bank dyspozycji do realizacji, a nie datę zaksięgowania wpłaty na swoim rachunku.
Prezydent miasta stwierdził wygaśnięcie zezwolenia udzielonego właścicielowi sklepu spożywczego na sprzedaż wyrobów alkoholowych, ponieważ nie wniósł on w terminie opłaty za korzystanie z zezwolenia. Przedsiębiorca twierdził, że zlecił dokonanie przelewu i wymaganą opłatę wniósł w ostatnim dniu terminu (30 września), a zatem nie zaszła przesłanka powodująca wygaśnięcie zezwolenia. I nie zgodził się ze stanowiskiem prezydenta, że dopiero wpływ kwoty opłaty na konto gminy przed upływem ustawowego terminu stanowi o zachowaniu zezwolenia na alkohol (ta trafiła na konto urzędu dopiero 1 października 2013 r.).
Przedsiębiorca wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Według art. 111 ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości opłata za zezwolenie wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta