Egzekucja trwa dłużej niż zatrudnienie
ZOBOWIĄZANIA | Komornicze zajęcie pensji dotyczy również wynagrodzenia wypłaconego po rozwiązaniu umowy. Ten sam dokument jest podstawą potrąceń dla kolejnego pracodawcy.
- 15 stycznia 2015 r. otrzymaliśmy informację o zajęciu wynagrodzenia pracownika, z którym z końcem miesiąca rozwiążemy umowę o pracę. Przed 10 lutego wypłacimy mu wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy – styczeń. Wiemy, że od 1 lutego 2015 r. ta osoba będzie już pracowała na etacie w innej firmie. Czy wynagrodzenie za styczeń podlega zajęciu? Czy na świadectwie pracy mamy zawrzeć adnotację o zajęciu komorniczym? Czy takie informacje podaje się w świadectwie pracy, nawet jeśli pracownik w międzyczasie spłacił dług? – pyta czytelnik.
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi żadnego wynagrodzenia, poza kwotą wolną od zajęć, aż do pełnego pokrycia zobowiązania. Zwykle pracodawca przekazuje zajętą część pensji bezpośrednio komornikowi.
W tym samym czasie dłużnik zostaje zawiadomiony, że nie może odebrać pełnego wynagrodzenia ani nim rozporządzać aż do momentu, w którym spłaci zaległość....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta