Jakie uprawnienia przysługują radzie gminy
Rada gminy ma kompetencje związane ze stanowieniem i kontrolą. Do wykonywania tych ostatnich służy powołana przez nią komisja rewizyjna. Prace rady organizuje jej przewodniczący.
Zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) organami gminy są: rada gminy oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta). Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym. Natomiast organem wykonawczym jest wójt, który kieruje bieżącymi sprawami gminy i reprezentuje ją na zewnątrz. W przypadku gdy siedziba rady gminy znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy, rada nosi nazwę rady miejskiej. Organizację wewnętrzną i tryb pracy organów gminy określa statut gminy, który podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym (art. 22 u.s.g.). Statut gminy jest przepisem niekadencyjnym. Nie może on zawierać uregulowań sprzecznych z u.s.g.
Skład rady
W skład rady wchodzą radni w liczbie:
- 15 – w gminach do 20 000 mieszkańców,
- 21 – w gminach do 50 000 mieszkańców,
- 23 – w gminach do 100 000 mieszkańców lub
- 25 – w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po 3 na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 radnych.
Wyjątkiem jest Rada m.st. Warszawy. W art. 2 ustawy z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy przewidziano, że składa się ona z 60 radnych.
W orzecznictwie prezentowane jest stanowisko, że ustawowy skład rady należy rozumieć jako jej aktualny skład, z uwzględnieniem radnych wybranych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta