Rzetelny biuletyn to oszczędność dla urzędu
Szczegółowa informacja w BIP ogranicza liczbę wniosków o udostępnienie informacji publicznej.
Rz: Czym jest prawo do informacji publicznej?
Piotr Sitniewski: To prawo do tego, by podmioty rządzone pytały rządzących, w jaki sposób rządzą. Każdy – obywatele czy organizacje pozarządowe – ma prawo pytać tych, którzy sprawują władztwo publiczne, o to, jak wywiązują się ze swych obowiązków.
Czy muszą uzasadniać, po co im ta informacja?
Nie. Co ważne, postępowanie jest odformalizowane, a pytający może pozostać na etapie składania wniosku anonimowy. Orzecznictwo w tym zakresie jest jednoznaczne. Wniosek powinien zawierać przynajmniej wskazanie zakresu żądanej informacji publicznej oraz określenie miejsca i sposobu udostępnienia.
A czy dziennikarz posiada jakieś specjalne uprawnienia w dostępie do informacji publicznej?
Nie. Ma takie same uprawnienia jak każdy obywatel. Prawo prasowe wyraźnie odsyła do ustawy o dostępnie do informacji publicznej. Termin udostępniania informacji jest taki sam. Powszechną praktyką w urzędach jest jednak priorytetowe traktowanie wniosków pochodzących od przedstawicieli prasy.
W jakim terminie urząd powinien udzielić informacji obywatelowi?
Ma na to 14 dni. Termin liczy się od dnia otrzymania wniosku. Urząd może przedłużyć ten czas do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta