Plac budowy to także zakład
Zagraniczna firma może prowadzić działalność w Polsce poprzez stałą placówkę, którą mogą być np. oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabryka czy warsztat. W takim przypadku płaci u nas CIT od wypracowanego tutaj dochodu.
Duńska spółka będzie realizować w Polsce inwestycję budowlaną. Kiedy należy uznać, że ma ona w Polsce zakład? Czy powstanie w Polsce zakładu duńskiej firmy budowlanej wywołuje skutki w VAT? – pyta czytelniczka.
Przedsiębiorcy zagraniczni planujący prowadzenie działalności na terenie Polski mogą to zrobić za pomocą tzw. zakładu zagranicznego przedsiębiorstwa w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dochody zakładu są opodatkowane CIT w miejscu, w którym znajduje się zakład w stopniu, w którym mogą być przypisane temu zakładowi. Podatnicy zagraniczni często mają problem z określeniem, czy prowadzone przez nich prace budowlane na terenie Polski zawierają się w definicji zakładu i czy podlegają opodatkowaniu CIT w Polsce. Jak natomiast sytuacja wygląda w przypadku VAT? Czy zagraniczne firmy powinny naliczyć VAT od usług budowlanych świadczonych w naszym kraju? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o VAT?
Tak jak w umowach bilateralnych
Definicja zakładu, określona w art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, została skonstruowana podobnie jak definicje zawarte zazwyczaj w art. 5 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między poszczególnymi krajami. Przez zakład rozumie się stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający odpowiednio miejsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta