Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz większa rola regionów

02 lutego 2015 | Ekonomia
Najwięcej pieniędzy poprzez program regionalny rozdzielą władze Śląska
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej pieniędzy poprzez program regionalny rozdzielą władze Śląska

W latach 2014–2020 marszałkowie województw rozdzielą poprzez regionalne programy operacyjne o 14 mld euro więcej niż w okresie 2007–2013.

Artur osiecki

W latach 2007–2013 (de facto 2007–2015, bo inwestycje finansowane z poprzedniego budżetu Unii Europejskiej można realizować i rozliczać do końca br.) samorządy województw dysponowały kwotą 17,2 mld euro.

Pieniądze te, poprzez regionalne programy operacyjne, wydano głównie na inwestycje transportowe i rozwój przedsiębiorczości. Spore kwoty poszły też m.in. na kulturę, cyfryzację (w tym budowę sieci internetu), ochronę zdrowia i środowiska. Choć programy te są nadal realizowane, to już dwa–trzy lata temu było widać, że regiony z pieniędzmi unijnymi sobie poradzą, wykorzystując je do rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców.

Dlatego władze ówczesnego resortu rozwoju regionalnego (obecnie to Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) podjęły decyzję o dalszej decentralizacji zarządzania pieniędzmi europejskimi, co oznacza przekazanie województwom jeszcze większej puli środków. W okresie 2014–2020 będzie to prawie 31,2 mld euro.

W latach 2007–2013 województwa zarządzały tylko pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), z którego finansowane były wszystkie programy regionalne. Co prawda województwa pomagały resortowi infrastruktury i rozwoju zagospodarować środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) m.in. poprzez wojewódzkie urzędy pracy, które w części regionów pełniły funkcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10055

Wydanie: 10055

Spis treści
Zamów abonament