Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie Szefa

02 lutego 2015 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Hall
Ksiądz Witold Andrzejewski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ksiądz Witold Andrzejewski
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa

Po powstaniu „Solidarności" ksiądz Witold Andrzejewski zaangażował się w ruch, który odmienił Polskę. Moje macierzyste środowisko – Ruch Młodej Polski – także wiele mu zawdzięcza – zmarłego kapłana wspomina publicysta.

Wieczorem 30 stycznia zmarł w Gorzowie ksiądz prałat Witold Andrzejewski, proboszcz parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Był on człowiekiem instytucją: charyzmatycznym duszpasterzem akademickim, kapelanem „Solidarności", organizatorem pomocy dla więźniów politycznych w stanie wojennym.

Lgnęła do niego niepokorna młodzież

Urodził się w 1940 roku w Kownie. W tym samym roku w Katyniu został zamordowany przez Sowietów jego ojciec. Przez całe życie Witold był wierny jego pamięci i nigdy nie zapomniał, że ojciec został zgładzony za wierność niepodległej Polsce. W takich rodzinach jak jego było oczywistością, że powojenna Polska nie jest niepodległym państwem, a także to, że komunizm jest nieludzkim systemem. Do pogłębienia patriotycznej i religijnej formacji młodego Witka przyczyniło się uczestnictwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10055

Wydanie: 10055

Spis treści
Zamów abonament