Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frankowicze skazani na straty?

02 lutego 2015 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Niektórzy kredytobiorcy zadłużali się nawet  na 120 proc. wartości nieruchomości
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Niektórzy kredytobiorcy zadłużali się nawet na 120 proc. wartości nieruchomości

Część właścicieli mieszkań kupionych na kredyt 
we frankach wycofuje je ze sprzedaży.

Z szacunków Agnieszki Grotkowskiej, dyrektor warszawskiego oddziału Freedom Nieruchomości, wynika, że kredytem w szwajcarskiej walucie jest obciążonych niespełna 10 proc. nieruchomości, które trafiają do jej biura. – Na podaż takich mieszkań na rynku kluczowy wpływ miał kurs tej waluty. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które zaciągały kredyt, gdy frank miał najniższe notowania. Już wzrost do poziomu ponad 3 zł część z nich wykluczył z rynku. Wartość kredytu przewyższyła wartość lokalu.

Więźniowie domów

Agnieszka Grotkowska podkreśla, że drastyczny wzrost kursu szwajcarskiej waluty spowodował powiększenie i tak już sporej grupy osób, które stały się więźniami swoich nieruchomości. – W ostatnich latach podaż „frankowych" mieszkań była dość stabilna. Teraz część właścicieli wycofuje się ze sprzedaży – zauważa dyrektor z Freedom Nieruchomości. W gdyńskim oddziale tej agencji, jak mówi dyrektor Joanna Jażdżewska, wśród ofert mieszkań i domów, które przyjęto do sprzedaży w ubiegłym roku, te „frankowe" stanowiły nie więcej niż 15 proc. – Sprzedaliśmy ok. 67 proc. z nich – szacuje Joanna Jażdżewska. – Liczba ofert nieruchomości obciążonych kredytem we frankach nie wzrasta. Wręcz przeciwnie – właściciele często liczą na powrót kursu waluty do poziomu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10055

Wydanie: 10055

Spis treści
Zamów abonament