Frankowicze skazani na straty?
Część właścicieli mieszkań kupionych na kredyt we frankach wycofuje je ze sprzedaży.
Z szacunków Agnieszki Grotkowskiej, dyrektor warszawskiego oddziału Freedom Nieruchomości, wynika, że kredytem w szwajcarskiej walucie jest obciążonych niespełna 10 proc. nieruchomości, które trafiają do jej biura. – Na podaż takich mieszkań na rynku kluczowy wpływ miał kurs tej waluty. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które zaciągały kredyt, gdy frank miał najniższe notowania. Już wzrost do poziomu ponad 3 zł część z nich wykluczył z rynku. Wartość kredytu przewyższyła wartość lokalu.
Więźniowie domów
Agnieszka Grotkowska podkreśla, że drastyczny wzrost kursu szwajcarskiej waluty spowodował powiększenie i tak już sporej grupy osób, które stały się więźniami swoich nieruchomości. – W ostatnich latach podaż „frankowych" mieszkań była dość stabilna. Teraz część właścicieli wycofuje się ze sprzedaży – zauważa dyrektor z Freedom Nieruchomości. W gdyńskim oddziale tej agencji, jak mówi dyrektor Joanna Jażdżewska, wśród ofert mieszkań i domów, które przyjęto do sprzedaży w ubiegłym roku, te „frankowe" stanowiły nie więcej niż 15 proc. – Sprzedaliśmy ok. 67 proc. z nich – szacuje Joanna Jażdżewska. – Liczba ofert nieruchomości obciążonych kredytem we frankach nie wzrasta. Wręcz przeciwnie – właściciele często liczą na powrót kursu waluty do poziomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta