Przyznanie się do błędu pozwoli uniknąć kary
Przepisy podatkowe są dość skomplikowane, więc nietrudno o błąd w rozliczeniach z fiskusem. W takich sytuacjach przedsiębiorcy powinni rozważyć złożenie do organu czynnego żalu lub skorygowanie deklaracji.
W myśl art. 16 kodeksu karnego skarbowego sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Sprawca nawet drobnego przestępstwa bądź wykroczenia skarbowego może skorzystać z dobrodziejstwa czynnego żalu czy odstąpienia od wymierzenia kary i środka karnego tylko po uprzednim wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania, ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu konsekwencjami.
Odnośnie do kwestii ujawnienia okoliczności przestępstwa skarbowego lub wykroczenia w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 29 października 2004 r. (I KZP 24/2004) czytamy: „Użyty w art. 60 § 3 kodeksu karnego termin »ujawni« oznacza przekazanie przez sprawcę organowi powołanemu do ścigania przestępstw określonych tym przepisem wiadomości, dotychczas temu organowi nieznanych lub takich, które – według wiedzy sprawcy – są temu organowi nieznane".
Jest też drugie rozwiązanie
Omawiając przypadki zaniechania ukarania sprawcy, należy również zwrócić uwagę na art. 16a k.k.s. Zgodnie z tym przepisem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta