Koniec papierowych ksiąg wieczystych
O tym, czy były próby włamań do systemu i fałszowania ksiąg, oraz o nowych technologiach w postępowaniu wieczystoksięgowym z sędzią, głównym specjalistą w Departamencie Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Edytą Bryzgalską, rozmawia Renata Krupa-Dąbrowska.
Rz: Ile ksiąg wieczystych ma tylko wersję papierową?
Edyta Bryzgalska: Ani jedna. Księgi wieczyste prowadzone są wyłącznie w wersji elektronicznej. Od 1 stycznia 2015 r. przestały działać ośrodki migracyjne, które przenosiły papierowe księgi do systemu informatycznego.
Nowe technologie to nie tylko zalety. Niosą również zagrożenia, chociażby groźbę ataków hakerskich. Czy ministerstwo nie obawia się włamań do systemu i prób fałszowania ksiąg?
Zagrożenia będą zawsze. Od kiedy jednak pierwsze księgi zaczęto prowadzić w systemie informatycznym, nie było żadnego ataku na Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych. Nie było też większych awarii. Jedyne przerwy, jakie odnotowaliśmy, to kilka awarii sieciowych, które trwały najdłużej trzy godziny.
System ksiąg wieczystych jest bardzo dobrze zabezpieczony, zarówno od strony aplikacji, bazy danych, jak i sprzętowej. Ponadto strona internetowa, za pomocą której odbywa się ich przeglądanie po numerze, jest tylko repliką bazy źródłowej. Do bazy źródłowej nie mają zaś dostępu osoby trzecie. Do tej pory przeprowadzono dwukrotnie audyt bezpieczeństwa Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Ani razu nie stwierdzono, by miała jakiekolwiek słabe punkty, stwarzające realne zagrożenie dla danych. Gdyby doszło do jakiegokolwiek ataku, ministerstwo natychmiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta