Najatrakcyjniejsze formy zakupu
Przedsiębiorcy mogą znacząco obniżyć ratę, korzystając z wynajmu długoterminowego.
Robert Przybylski
Polscy klienci instytucjonalni kupili w ub. roku 200 748 samochodów, o 19 proc. więcej niż w 2013 roku. Nabywcy rejestrujący auta na REGON osiągnęli w całym rynku udział wynoszący rekordowe 61,3 proc.
Jak przedsiębiorcy mogą najkorzystniej stać się użytkownikami samochodu? – Nawet właściciel małej floty musi przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie o rodzaj finansowania. Czy ma to być leasing finansowy, operacyjny czy zakup za gotówkę – stwierdza członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych i kierownik ds. zakupów flotowych floty w Europie Krzysztof Trzpil.
Odpowiedź na pytanie o rodzaj finansowania nie jest wcale jednoznaczna, bo wybór zależy od sytuacji konkretnej firmy. Przedstawiciel SKFS zaznacza jednak, że w rzadkich przypadkach ma sens kupowanie pojazdu za gotówkę. – Zazwyczaj nie warto angażować własnych pieniędzy i lepiej posiłkować się leasingiem – przekonuje. Tłumaczy, że wybierając leasing, trzeba ocenić, co można wrzucić w koszty. Zbliżony do leasingu operacyjnego jest wynajem długoterminowy, który staje się coraz popularniejszy.
Drugi krok, jaki wymienia członek SKFS, to ocena łącznych kosztów eksploatacji samochodu, czyli tzw. TCO. Największy wpływ na TCO ma utrata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta