Co nowego w prawie po 1 stycznia
Jak co roku o tej porze, także i teraz w przepisach jest zastój. Duża część zmian zwykle wchodzi w życie z początkiem roku, więc po tej dacie zmienia się niewiele. Ale na niektóre nowelizacje i nowe regulacje warto zwrócić uwagę. Pojawiło się także sporo tekstów jednolitych.
PRAWO CYWILNE
- Rozległa nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje tę jego część, która dotyczy europejskiego postępowania nakazowego, europejskiego nakazu zapłaty, europejskiego tytułu egzekucyjnego. Kolejna korekta obejmuje działy: o zaświadczeniach dotyczących orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych w sprawach cywilnych i handlowych; o wyciągach z orzeczeń, ugód i innych tytułów egzekucyjnych w sprawach alimentacyjnych; o zaświadczeniach dotyczących orzeczeń obejmujących środki ochrony w sprawach cywilnych. Ale to wcale nie koniec zmian. Bo jest jeszcze sążnista księga czwarta zatytułowana: „Uznanie i wykonanie niektórych orzeczeń sądów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz pochodzących z tych państw ugód i dokumentów urzędowych". Naprawdę jest co studiować. Nowelizacja weszła w życie 10 stycznia (DzU z 2 stycznia, poz. 2).
PODATKI
- Ze zmienionej ustawy o podatku akcyzowym wynika, że wolny od akcyzy jest samochód osobowy będący specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego przeznaczonym do działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze wpisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Zwolnienie dotyczy więc ambulansów drogowych: typu B (ambulans ratunkowy) i typu C (ruchoma jednostka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta