Nie przejedź się na podatku
Danina od środków transportowych dotyczy głównie firm przewozowych, ale podatnikiem może się stać nie tylko przedsiębiorca. Pułapek w przepisach jest sporo, a skutki ich nieznajomości mogą być dość bolesne.
Wiedza dotycząca podatku od środków transportowych jest bardzo słabo rozpowszechniona. Podatnikiem może być każdy właściciel środka transportowego, wskazanego w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jest to typowy podatek o charakterze majątkowym. Obowiązek podatkowy wiąże się z samym posiadaniem pojazdu, bez znaczenia jest sposób jego wykorzystania. Pojazd nie musi być nawet zdatny do użytku. Kupując pojazd „na części" (bez zamiaru użytkowania) czy otrzymując go w spadku, nowy nabywca staje się podatnikiem. Zdarzają się również zakupy środków transportowych, które są użytkowane przez inne osoby niż kupujący. Podatnikiem jest zawsze właściciel, a nie użytkownik, co czasem bywa mylące dla zainteresowanych.
Przepisy dotyczące podatku drogowego przewidują kilka zwolnień z opodatkowania. Najistotniejsze dotyczą pojazdów specjalnych i zabytkowych. Pojazdy specjalne związane są ze szczególną funkcją, którą pełnią na drodze (np. pług śnieżny). Informacja o przynależności do tej kategorii widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Pojazdów specjalnych nie należy mylić ze specjalizowanymi (rodzaj pojazdów ciężarowych), które podlegają opodatkowaniu. Pojazdy zabytkowe to środki transportu wpisane do rejestru zabytków.
Ważne czy pojazd jest w ewidencji
Powstanie obowiązku podatkowego nie wynika z przerejestrowania nowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta