Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytuty naukowe później rozliczą się z fiskusem

02 lutego 2015 | Podatki | Małgorzata Fryczkowska Katarzyna Płowens
Katarzyna 
Płowens, radca prawny w Sommerrey 
& Furmaga Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Płowens, radca prawny w Sommerrey 
& Furmaga Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Przepisy pozwalają obecnie na odroczenie nawet o pięć lat opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej, takiej jak patent, prawa autorskie czy know-how.

Katarzyna Płowens Małgorzata Fryczkowska

Od niedawna obowiązują znowelizowane przepisy o CIT w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu transferu do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci tzw. komercjalizowanej własności intelektualnej. Wprowadzone zmiany nie ingerują w obowiązującą w polskim systemie podatkowym zasadę opodatkowania przychodów z tytułu objęcia udziałów, ale dopuszczają preferencyjny sposób opodatkowania aportu w formie komercjalizowanej własności intelektualnej.

Co się zmieniło...

Nowa regulacja (art. 12 ust. 1b pkt 5 ustawy o CIT) pozwala na odroczenie opodatkowania przychodu z tytułu wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej, takiej jak patent, prawa autorskie, know-how oraz licencje od tych praw, na okres maksymalnie pięciu lat od dnia uzyskania przychodu z tego tytułu, chyba że przed upływem tego terminu nastąpi zbycie, umorzenie lub unicestwienie objętych udziałów albo podmiot komercjalizujący znalazł się w stanie upadłości lub likwidacji, albo też przestał być podatnikiem podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Wystąpienie tych okoliczności powoduje, że ustalenie przychodu z tytułu wniesionego aportu musi zostać określone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10055

Wydanie: 10055

Spis treści
Zamów abonament