Jak sądy ustalają zadośćuczynienie za śmierć pracownika
Kwestionując wysokość zadośćuczynienia zasądzonego na rzecz członka rodziny pracownika, który zmarł wskutek śmiertelnego wypadku przy pracy, pracodawca musi wykazać, że jest ono rażąco wygórowane, a sąd naruszył kryteria jego ustalania. Sąd Najwyższy może ingerować w wysokość zasądzonej kwoty tylko w wyjątkowych przypadkach.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 7 października 2014 r. (I PK 39/14).
Stan faktyczny
Pracownik uległ śmiertelnemu wypadkowi podczas pracy na tokarce. Wypadek został spowodowany m.in. brakiem odpowiednich kwalifikacji i przygotowania go do tej pracy, niezapewnieniem mu odzieży roboczej i innymi odstępstwami od zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Po śmierci pracownika znacznie pogorszył się stan zdrowia jego rodziców. Matka zapadła na depresję reaktywną i ustalony został 5-procentowy uszczerbek na jej zdrowiu. U ojca stwierdzono m.in. nadciśnienie tętnicze. Rodzice wystąpili przeciwko pracodawcy z powództwem o zasądzenie na rzecz każdego z nich po 40 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia, a także o rentę i odszkodowanie.
Rozstrzygnięcia
Sąd I instancji zasądził na rzecz każdego z rodziców po 15 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za krzywdę, oddalając powództwo w pozostałym zakresie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta