Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sądy ustalają zadośćuczynienie za śmierć pracownika

17 lutego 2015 | Dobra Firma | Łukasz Chruściel
Łukasz Chruściel
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Chruściel

Kwestionując wysokość zadośćuczynienia zasądzonego na rzecz członka rodziny pracownika, który zmarł wskutek śmiertelnego wypadku przy pracy, pracodawca musi wykazać, że jest ono rażąco wygórowane, a sąd naruszył kryteria jego ustalania. Sąd Najwyższy może ingerować w wysokość zasądzonej kwoty tylko w wyjątkowych przypadkach.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 7 października 2014 r. (I PK 39/14).

Stan faktyczny

Pracownik uległ śmiertelnemu wypadkowi podczas pracy na tokarce. Wypadek został spowodowany m.in. brakiem odpowiednich kwalifikacji i przygotowania go do tej pracy, niezapewnieniem mu odzieży roboczej i innymi odstępstwami od zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Po śmierci pracownika znacznie pogorszył się stan zdrowia jego rodziców. Matka zapadła na depresję reaktywną i ustalony został 5-procentowy uszczerbek na jej zdrowiu. U ojca stwierdzono m.in. nadciśnienie tętnicze. Rodzice wystąpili przeciwko pracodawcy z powództwem o zasądzenie na rzecz każdego z nich po 40 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia, a także o rentę i odszkodowanie.

Rozstrzygnięcia

Sąd I instancji zasądził na rzecz każdego z rodziców po 15 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za krzywdę, oddalając powództwo w pozostałym zakresie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament