Dzięki Grecji zniknął podział
Strefa euro | Przeciwko sobie nowy rząd w Atenach ma już nie tylko Niemcy i ich sojuszników z Północy.
Spotkanie eurogrupy w poniedziałek miało ustalić zasady porozumienia z Grecją, której nowy rząd chce nowych warunków udzielania pomocy ratunkowej.
Jednak Atenom trudno znaleźć sojuszników w strefie euro. Próbowali początkowo w Paryżu i Rzymie, czyli krajach tradycyjnie sympatyzujących z postulatami luźniejszej polityki budżetowej. Bez rezultatu.
– Może najbardziej, choć nie w sposób aktywny, szefa greckiego rządu Aleksisa Ciprasa popiera Matteo Renzi – mówi „Rzeczpospolitej" Janis Emmanouilidis, szef studiów w brukselskim think tanku European Policy Centre.
Włoski premier chciałby złagodzenia restrykcyjnego kursu, który Bruksela wyznacza również Rzymowi, dlatego po cichu wspiera starania premiera Grecji. Ale nie może się zgodzić wprost na darowanie długu Grekom. Bo Włochy musiałyby wtedy zrezygnować ze swoich należności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta