Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadpłata podatku od nieruchomości nie pomniejsza CIT i VAT

17 lutego 2015 | Administracja
Wojciech  Kotowski
źródło: materiały prasowe
Wojciech Kotowski

Choć nie wynika to z przepisów podatkowych, izba skarbowa odmawia zaliczenia nadpłaty podatków gminnych na poczet podatków państwowych.

Sprawa dotyczy spółki zajmującej się produkcją węgla koksowego i koksu. Jest ona podatnikiem podatku od nieruchomości, VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), CIT i płatnikiem PIT. Spółka zobowiązana jest też na podstawie prawa geologicznego i górniczego do uiszczenia opłaty eksploatacyjnej.

Spółka zapłaciła podatek od nieruchomości w wysokości wyższej niż należna. Planowała więc wystąpić do właściwego organu podatkowego (w przypadku podatku od nieruchomości jest nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta) z wnioskiem o zaliczenie nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych powstałych z tytułu VAT, PCC, CIT, PIT i opłaty eksploatacyjnej.

Zgodnie z art. 76 § 1 ordynacji podatkowej nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji podatkowej oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero w razie braku zaległości nadpłatę się zwraca, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie jej na poczet przyszłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament