Ile wolnego na oddanie krwi
ABSENCJA | Przepisy odmiennie interpretują to, jak długo może nie być w firmie pracownika, który jest honorowym dawcą krwi – cały dzień czy tylko kilka godzin.
- Jeden z naszych pracowników jest honorowym krwiodawcą. Czy przysługuje mu wolne od pracy przez cały dzień, czy tylko na czas oddawania krwi i powrotu do firmy? – pyta czytelnik.
Uprawnienia dla honorowego dawcy krwi wynikają z:
- ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 332, dalej: ustawa) oraz
- rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej: rozporządzenie).
Można je podzielić na dwie grupy – przysługujące od pracodawcy i nierealizowane w firmie (zwrot kosztów przejazdu i posiłek regeneracyjny od stacji krwiodawstwa).
Przepisy przewidują, że w firmie podwładny ma prawo do zwolnienia od zadań w dniu oddawania krwi oraz na badania lekarskie, a także do wynagrodzenia za czas tych zwolnień.
Pensja bez kłopotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta