Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przenosząc dane do chmury, trzeba twardo stąpać po ziemi

17 lutego 2015 | Administracja
Wojciech Cellary
źródło: materiały prasowe
Wojciech Cellary
Maciej Gawroński
źródło: materiały prasowe
Maciej Gawroński

Chmura obliczeniowa, będąc potencjalnym rozwiązaniem wielu problemów informatyzacji państwa i udostępnienia e-usług administracji, posiada jednak specyficzne uwarunkowania strategiczne i operacyjne.

W artykule opublikowanym 13 stycznia przedstawiliśmy strategiczne znaczenie przetwarzania w chmurze dla sektora publicznego. Przypomnijmy, że przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) jest modelem biznesowym oferowania sprzętu i oprogramowania na żądanie przez internet za opłatą proporcjonalną do użytkowania. Wykazaliśmy, że dzięki zastosowaniu przetwarzania w chmurze luka pomiędzy najbardziej i najmniej zaawansowanymi regionami w Polsce ulegnie zmniejszeniu, co uaktywni potencjał zamrożony w gorzej rozwiniętych regionach i przyspieszy rozpowszechnianie innowacji z korzyścią dla rozwoju kraju. Z tego względu wdrożenie przetwarzania w chmurze w sektorze publicznym jest pożądane.

Jak każde rozwiązanie techniczno-organizacyjne, również chmura nie jest wolna od zagrożeń. Celem tego artykułu jest ich przedstawienie tak, aby wdrażając chmurę, być świadomym jej uwarunkowań i móc ograniczyć związane z nimi ryzyko.

Poufność danych – ryzyko systemowe

Największym strategicznym wyzwaniem scentralizowanego przetwarzania danych, jakim obecnie jest przetwarzanie w chmurze, wydaje się zapewnienie poufności danych i e-prywatności obywateli.

Instytucje sektora publicznego przechowują ogromne ilości poufnych danych dotyczących zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw, które z mocy prawa są zobowiązane chronić. Odpowiednie dane są oczywiście objęte tajemnicą bankową,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament