Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przenosząc dane do chmury, trzeba twardo stąpać po ziemi

17 lutego 2015 | Administracja
Wojciech Cellary
źródło: materiały prasowe
Wojciech Cellary
Maciej Gawroński
źródło: materiały prasowe
Maciej Gawroński

Chmura obliczeniowa, będąc potencjalnym rozwiązaniem wielu problemów informatyzacji państwa i udostępnienia e-usług administracji, posiada jednak specyficzne uwarunkowania strategiczne i operacyjne.

W artykule opublikowanym 13 stycznia przedstawiliśmy strategiczne znaczenie przetwarzania w chmurze dla sektora publicznego. Przypomnijmy, że przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) jest modelem biznesowym oferowania sprzętu i oprogramowania na żądanie przez internet za opłatą proporcjonalną do użytkowania. Wykazaliśmy, że dzięki zastosowaniu przetwarzania w chmurze luka pomiędzy najbardziej i najmniej zaawansowanymi regionami w Polsce ulegnie zmniejszeniu, co uaktywni potencjał zamrożony w gorzej rozwiniętych regionach i przyspieszy rozpowszechnianie innowacji z korzyścią dla rozwoju kraju. Z tego względu wdrożenie przetwarzania w chmurze w sektorze publicznym jest pożądane.

Jak każde rozwiązanie techniczno-organizacyjne, również chmura nie jest wolna od zagrożeń. Celem tego artykułu jest ich przedstawienie tak, aby wdrażając chmurę, być świadomym jej uwarunkowań i móc ograniczyć związane z nimi ryzyko.

Poufność danych – ryzyko systemowe

Największym strategicznym wyzwaniem scentralizowanego przetwarzania danych, jakim obecnie jest przetwarzanie w chmurze, wydaje się zapewnienie poufności danych i e-prywatności obywateli.

Instytucje sektora publicznego przechowują ogromne ilości poufnych danych dotyczących zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw, które z mocy prawa są zobowiązane chronić. Odpowiednie dane są oczywiście objęte tajemnicą bankową,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament