Nie każde weto pracodawcy uzasadnia rzucenie pracy
Brak zgody na rozstanie za porozumieniem stron nie narusza podstawowych obowiązków wobec etatowca. Nawet wtedy, gdy chce odejść, bo nie udaje mu się pogodzić obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.
Rodzic na etacie ma większe uprawnienia niż ten bez potomstwa. Aby z nich skorzystać, czasem wystarczy dopełnić niezbędnych formalności – przedstawić zaświadczenie (np. zwolnienie na badania w ciąży w czasie pracy, gdy nie można ich wykonać poza firmowymi godzinami) czy wniosek (np. o roczny urlop rodzicielski, o przerwy na karmienie). Trzeba jednak pamiętać, że obiektywne przeszkody, które niweczą skuteczne wykorzystanie uprawnień rodzicielskich, nie uzasadniają rozwiązania pracy bez wypowiedzenia.
Przekonała się o tym lekarka, która złożyła dyrektorowi szpitala propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Tłumaczyła, że z powodu odległości między szpitalem a domem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta