Przeprowadzka z załogą za zgodą lub wymówieniem
regulacje | Od sposobu ustalenia miejsca pracy w umowie zależy, czy przy jego zmianie trzeba wypowiedzieć warunki zatrudnienia, czy też wystarczające są uprawnienia kierownicze szefa.
- Od pół roku jestem na zwolnieniu lekarskim, ale 1 marca chciałbym wrócić do pracy. Cała firma na stałe przeniosła się jednak do innej miejscowości. Nie otrzymałem oficjalnie ani wypowiedzenia obecnej umowy na czas nieokreślony, ani informacji o nowym adresie, ani propozycji pracy w nowym miejscu. Co powinienem zrobić w tej sytuacji i czy postępowanie pracodawcy było właściwe? – pyta czytelnik.
U czytelnika nastąpiło przeniesienie siedziby pracodawcy do innej miejscowości. Determinuje to zastosowanie trybu z art. 42 kodeksu pracy albo porozumienia zmieniającego. Dopiero szczegółowa analiza pozwoli zrezygnować z którejś z tych opcji na rzecz realizacji uprawnień kierowniczych pracodawcy (polecenie).
Trzy warianty
Z art. 42 § 1–3 k.p. wynika po pierwsze, że przepisy o wypowiedzeniu stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Po drugie, wymówienie tych warunków uważa się za dokonane, jeżeli etatowcowi zaproponowano na piśmie nowe zasady. Po trzecie, gdy odmówi on przyjęcia tych warunków pracy lub płacy, angaż rozwiązuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta