Swoboda wyboru ograniczona
Zamawiający, odrzucając ofertę nieodpowiadającą literalnym wymogom specyfikacji istotnych warunków zamówienia, musi wykazać brak możliwości zaspokojenia swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) potwierdziła w wyroku z 11 grudnia 2014 r., że gdy zamawiający nie opisuje w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) zakresu dopuszczalnych odstępstw lub nie wskazuje, w których parametrach nie dopuszcza odstępstw, można uznać, iż ocenę równoważności oferowanego produktu pozostawia wykonawcom.
Postępowanie o udzielenie zamówienia, w ramach którego zostało wniesione odwołanie, było prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego i dotyczyło dostawy sprzętu medycznego (ambulansu sanitarnego) wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wartość zamówienia nie przekraczała kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p.), czyli tzw. progów unijnych, dlatego też zgodnie z art. 180 ust. 2 p.z.p. wykonawcom nie przysługiwało odwołanie wobec opisu przedmiotu zamówienia.
W ocenie jednego z wykonawców biorącego udział w postępowaniu, opis przedmiotu zamówienia został dokonany w sposób, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta