Przywrócenie terminu tylko na wniosek
Procedury | W razie uchybienia terminu do dokonania danej czynności może on zostać przywrócony na wniosek zainteresowanego. Takie żądanie musi być wyraźne sformułowane.
Problem
W postępowaniu dotyczącym wydania pozwolenia na budowę strona wniosła odwołanie po terminie, bez złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Czy można przyjąć, że wniosła taki wniosek w dorozumiany sposób?
Co mówią przepisy
W art. 129 § 1 i 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji stronie.
Zgodnie z art. 58 k.p.a. w razie uchybienia terminu należy przywrócić go na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośba o przywrócenie terminu powinna być wniesiona w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie z wniesieniem prośby trzeba dopełnić czynności, dla której określony był niezachowany termin. Przywrócenie siedmiodniowego terminu do złożenia prośby o przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.
Obowiązki organu
W art. 9 k.p.a. przewidziano, że organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta