Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ZUS może umorzyć składki na ubezpieczenie społeczne

17 lutego 2015 | Administracja | Robert K. Adamczewski
Robert K. Adamczewski
źródło: materiały prasowe
Robert K. Adamczewski

Postępowanie | W wielu przypadkach organy powinny co najmniej poważnie rozważyć zasadność umorzenia zaległych składek. Tymczasem często traktują te okoliczności jako nieistotne.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, obok zasadniczych kwestii związanych z zasadami obliczania i pobierania składek na ubezpieczenie społeczne, przewiduje dopuszczalność umorzenia należności z tego tytułu. Jest to sytuacja wyjątkowa, co wyraźnie zaznaczył ustawodawca. Ponieważ umorzenie należności z tytułu składek pociąga za sobą ubytek w przychodach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stosowanie tej ulgi opatrzone jest dość rygorystycznymi warunkami.

Podstawę materialnoprawną umorzenia należnych składek stanowi art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych [dalej ustawa] oraz rozporządzenie z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne [dalej: rozporządzenie].

Decyzja niezupełnie dowolna

Co do zasady umorzenie należności z tytułu składek w całości lub w części możliwe jest tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności w rozumieniu art. 28 ust. 3 ustawy. I nawet jeżeli zachodzi przesłanka całkowitej nieściągalności należności z tytułu składek, ZUS nie ma obowiązku wydania decyzji o ich umorzeniu. Brzmienie art. 28 ust. 1 ustawy, w szczególności użycie w nim zwrotu „mogą być umarzane", wskazuje, że rozstrzygnięcie ZUS w tym przedmiocie ma charakter uznaniowy. Nie oznacza to jednak, że decyzja ZUS w tej sprawie może być zupełnie dowolna. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament