Sołectwo tylko na obszarze wiejskim
Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice i osiedla. Przepisy nie zakazują tworzenia sołectw w granicach administracyjnych miast, ale powinien to być teren, któremu można przypisać cechy obszaru wiejskiego.
- Rada gminy chce podjąć uchwałę o utworzeniu jednostki pomocniczej nazwanej sołectwem w granicach administracyjnych miasta, ale na terenie mającym w rzeczywistości charakter obszaru wiejskiego. Czy przepisy wyłączają takie rozwiązanie?
Nie.
W art. 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy. Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia takich jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta