Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jest łatwo rozstać się z radnym

17 lutego 2015 | Administracja | Leszek Jaworski

Samorząd | Uchwała w sprawie niewyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym jest skuteczna, gdy posiada uzasadnienie. Brak tego elementu prowadzi do jej uchylenia przez organ nadzoru lub sąd administracyjny.

Leszek Jaworski

Bardzo często radny, pełniąc tę funkcję,  jednocześnie jest pracownikiem. I zdarza się, że w tym czasie pracodawca chce z nim rozwiązać stosunek pracy. Co do zasady nie może tego zrobić ot tak, wręczając mu wypowiedzenie. Musi wcześniej uzyskać zgodę rady gminy (powiatu lub sejmiku).

Przepisy ustrojowe samorządu nie precyzują kryteriów podjęcia tej decyzji. Nie określają także jej formy. Wskazują jedynie, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Ponadto określają, że nie może ona zaakceptować wniosku pracodawcy, gdy zamiar zwolnienia radnego z pracy jest spowodowany zdarzeniami związanymi z wykonywaniem przez niego mandatu.

Nieprecyzyjność regulacji w praktyce powoduje wiele wątpliwości. Powstaje m.in. pytanie, czy rada musi zezwolić pracodawcy na wypowiedzenie angażu tylko wtedy, gdy powodem są okoliczności związane z piastowaniem urzędu, czy dotyczy to także innych sytuacji. Jeżeli tak, to kiedy może ona nie dać zgody. Wprawdzie udzielenie odpowiedzi zależy od konkretnego przypadku, jednak analiza orzecznictwa pozwala na wyciągnięcie ogólnych wniosków.

Bezwzględna ochrona

Stabilizacja zatrudnienia radnego dotyczy stosunku pracy niezależnie od podstawy jego nawiązania. Chodzi więc o umowę o pracę, powołanie, wybór,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament