Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola oświadczeń nieefektywna

17 lutego 2015 | Administracja
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Jeśli już zdecydowano się powołać Centralne Biuro Antykorupcyjne, to powinno mu się zapewnić zasoby, by funkcjonowało prawidłowo.

Rz: Czy Polska prawidłowo wdrożyła konwencję ONZ przeciwko korupcji?

Grzegorz Makowski: Jest kilka bardzo istotnych luk. Na przykład w naszym kraju bardzo trudno jest ukarać firmę, która uczestniczy w korupcji, np. dopuszcza się przekupstwa przy przetargu publicznym. Istniejący tzw. kaskadowy model odpowiedzialności karnej osób prawnych, w którym to najpierw reprezentant takiego podmiotu musi zostać ukarany, a potem dopiero sam podmiot, uniemożliwia skuteczne pociąganie osób prawnych do odpowiedzialności.

Dotąd na podstawie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych ukarano około 50 podmiotów. Ustawa została uchwalona w 2002 r. Kary zasądzane na jej podstawie są śmiesznie niskie – wynoszą kilka do kilkunastu tysięcy złotych. W państwach zachodnich, zwłaszcza w USA, czy Wielkiej Brytanii prawo jest nieporównywalnie bardziej restrykcyjne i skuteczne.

Chcę jednak podkreślić, że większość przepisów wymaganych przez konwencję zostało wdrożonych prawidłowo. Fundacja Batorego, przeprowadzając monitoring,  skupiła się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10068

Wydanie: 10068

Spis treści
Zamów abonament