Przewlekłość postępowania nie usprawiedliwia przewoźnika
TRANSPORT | Przedsiębiorca nie może sam odstąpić od warunków zezwolenia na przewozy i przed jego zmianą – nawet jeśli postępowanie trwa długo – nie powinien pozwalać kierowcom na zabieranie pasażerów na przystankach spoza rozkładu.
Inspektor transportu drogowego wsiadł do kontrolowanego autobusu o godz. 5.03 na przystanku i po zakupieniu biletu rozpoczął przejazd. W toku kontroli ustalił, że kierowca wykonywał przewóz regularny osób w imieniu przedsiębiorcy na podstawie zezwolenia. Okazało się, że zgodnie z załączonym do zezwolenia rozkładem jazdy kierowca miał wyznaczone przystanki, jednak na jego liście nie znajdowały się cztery z nich.
Czego dotyczył spór
Kierowca zatrzymał się w miejscu nieokreślonym w rozkładzie, naruszając tym samym warunki zezwolenia. Tak więc w protokole kontroli stwierdzono, że kierowca podczas wykonywania przewozu pasażerów nie stosował się do rozkładu i tym samym doszło do naruszenia warunków w zezwoleniu dotyczących ustalonej trasy przejazdu lub przystanków.
Inspektor transportu ukarał właściciela autobusu 3 tys. zł za wykonywanie przewozu regularnego z naruszeniem zezwolenia. Przedsiębiorca odwołał się od decyzji, ale organ odwoławczy utrzymał ją w mocy. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o transporcie drogowym przewóz regularny to publiczny przewóz osób i ich bagażu w określonych odstępach czasu i określonymi trasami, na zasadach określonych w ustawie prawo przewozowe. Wykonywanie przewozów regularnych wymaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta