Różnice ze spisu trzeba najpierw wyjaśnić
BILANS | Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, powinny były zakończyć inwentaryzację za 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. Rozliczenie niedoborów i nadwyżek w praktyce trwa nawet do końca marca.
Aby jednostka mogła sporządzić sprawozdanie finansowe, które będzie przedstawiało prawdziwy i rzetelny jej obraz, niezbędna jest współpraca działu księgowości z innymi strukturami firmy. Współpraca taka dotyczy niewątpliwie zapasów. Aby ustalić ich prawidłowy stan na dzień bilansowy konieczna jest ich inwentaryzacja przeprowadzona za pomocą spisu z natury, co wymaga komunikacji z magazynem. Kierownik jednostki w porozumieniu z działem księgowości i magazynem ustala datę spisu z natury, powołuje komisję spisową, wydaje zarządzenie o inwentaryzacji oraz instrukcję inwentaryzacyjną. Inwentaryzacja jest istotna nie tylko z punktu widzenia ustalenia faktycznego stanu (ilości) zapasów posiadanych przez jednostkę. Umożliwia też ustalenie stopnia przydatności zapasów. Spis z natury pozwala na ustalenie, czy zapasy nie są uszkodzone na przykład na skutek niewłaściwego przechowywania, czy też przeterminowane. A to przecież niezbędne dane do właściwej wyceny bilansowej składników majątku.
Konieczna właściwa dokumentacja
Zgodnie z art. 27 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Ujawnione w trakcie inwentaryzacji różnice między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta