Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży programów

25 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Istotny jest status i siedziba kupującego
źródło: Rzeczpospolita
Istotny jest status i siedziba kupującego

OBOWIĄZKI | Dla usług związanych z licencjami nie ustanowiono żadnego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Będzie tu miała zastosowanie generalna zasada, czyli daninę trzeba uwzględnić z chwilą zrealizowania świadczenia.

Marek Barowicz

Przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych podlega opodatkowaniu VAT bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zatem do czynności opodatkowanych VAT zalicza się umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz umowy licencyjne upoważniające do korzystania z utworu (oprogramowania komputerowego). Z punktu widzenia podmiotów udostępniających oprogramowanie komputerowe poprzez zawieranie z użytkownikami umów celofanowych lub internetowych, udostępnienie takie, z tytułu którego pobierane są określone opłaty, jest usługą. W przypadku usług realizowanych na podstawie klasycznych umów celofanowych są to wyłącznie usługi licencyjne pozbawione elektronicznego aspektu. Usługi realizowane na podstawie umów internetowych (umów licencyjnych, kiedy drogą internetową użytkownik otrzymuje konkretne oprogramowanie) łączą natomiast cechy zarówno usług elektronicznych, jak i usług licencyjnych. Ze względu jednak na to, że przy udzielaniu licencji na korzystanie z oprogramowania z wykorzystaniem internetu nie są określane odrębne opłaty za sam przekaz elektroniczny danego programu, a o istocie usługi decyduje udzielenie licencji, tego typu usługi powinno się traktować jak usługi niematerialne (licencyjne).

W ramach działalności

Jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10075

Wydanie: 10075

Spis treści
Zamów abonament