Marzyciele rodem z NASA
Łódź podwodna na dalekim globie, teleskop dokładniejszy niż Hubble'a, sieć do chwytania asteroid to niezrealizowane jeszcze pomysły NASA.
Nie wiadomo, czy ujrzą światło dzienne, bo, jak wszystkie projekty naukowców, muszą dostać zielone światło – czyli pieniądze zatwierdzane przez Kongres USA. A parlamentarzyści zazwyczaj studzą zapał badaczy. Z tego powodu wiele projektów NASA zostało zarzuconych.
NASA chce jednak wykorzystywać zapał i kreatywność inżynierów i wynalazców. Prowadzi coś w rodzaju pospolitego ruszenia badaczy. Powołała program NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts). W jego ramach, niezależnie od realizacji bieżących misji NASA, testowane są rozwiązania techniczne do wykorzystania w przyszłości i to nie tej najbliższej, ale raczej w perspektywie od dziesięciu do 40 lat. Program NIAC powstał w 2011 roku na gruzach podobnego programu NASA Institute for Advanced Concepts (skrót identyczny), który działał od 1998 do 2007 roku. Pierwszy NIAC padł ofiarą cięć budżetowych.
Księżycowa ciężarówka
Marzycielom z NASA zawrócił w głowie już ponad 40 lat temu sukces programu załogowego podboju Księżyca – Apollo. Od tego czasu powstało mnóstwo pomysłów. Niektóre z nich były zupełnie fantastyczne, ale inne całkiem możliwe do zrealizowania.
W ramach przygotowania do programu księżycowego naukowcy z NASA snuli plany dłuższych misji załogowych na Srebrnym Globie. Astronauci mieliby nie tylko lądować i wracać na Ziemię, ale też badać powierzchnię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta