Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak polska firma przejęła perłę w brytyjskiej koronie

25 lutego 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
O tym, jak inwestuje się  w Wielkiej Brytanii, mówi Adam Górecki, Partner/Corporate Finance BDO  sp. z o.o.
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
O tym, jak inwestuje się w Wielkiej Brytanii, mówi Adam Górecki, Partner/Corporate Finance BDO sp. z o.o.

FUZJE i PRZEJĘCIA | BDO Polska doradzało zielonogórskiemu Stelmetowi przy nabyciu Grange Fencing Ltd. – lidera w segmencie drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii. O tym, jak inwestuje się w tym kraju i dlaczego tworzy się wehikuły inwestycyjne, mówi Adam Górecki.

Rz: Brał pan udział jako doradca w procesie zakupu brytyjskiego przedsiębiorstwa o ponad 150-letniej tradycji przez polską firmę Stelmet. Jakie to uczucie uczestniczyć w takim przedsięwzięciu?

Przejęcie Grange Fencing jest znakiem naszych czasów – cywilizacji ciągłych zmian. Stelmet, jako inwestor branżowy, wykorzystał okoliczność braku sukcesora na kontynuowanie tak długiej rodzinnej tradycji angielskich przemysłowców. W trakcie projektu towarzyszyły mi dwie refleksje. Pierwszą było zrozumienie osobistego znaczenia tej transakcji dla właściciela – starszego dżentelmena o mentalności angielskiego lorda, sprzedającego rodzinną „perłę w koronie". Równocześnie nie kryję, że byłem dumny, iż w Polsce zbudowano tak silne przedsiębiorstwa, jak Stelmet, których potencjał i europejski poziom zarządzania pozwalają na inwestowanie na tak rozwiniętym rynku.

Czy biorąc pod uwagę kwestie prawne, finansowe i podatkowe, łatwiej byłoby przeprowadzić w W. Brytanii inwestycję od podstaw, czy zrobić tak jak Stelmet i przejąć istniejące już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10075

Wydanie: 10075

Spis treści
Zamów abonament