Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W czasie badania biegły sprawdzi, jak przeprowadzono inwentaryzację

25 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Beata Dzierżanowska
Beata Dzierżanowska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Beata Dzierżanowska

Znaczenie obserwacji i badania inwentaryzacji dla potwierdzenia istnienia zapasów jest sprawą kluczową dla badania sprawozdania finansowego jednostki, w której bilansie zapasy stanowią pozycję istotną. W spółkach produkcyjno- -handlowych kwestia istnienia czy przydatności zapasów jest niezwykle istotna i może decydować na przykład o możliwości funkcjonowania danej spółki na rynku. Już sama obserwacja tego, w jaki sposób w jednostce zapasy są składowane (np. czy są uporządkowane), może spowodować, że biegły rewident uzna ryzyko braku sprawnego funkcjonowania kontroli w jednostce za wyższe lub niższe.

Wysokość różnic inwentaryzacyjnych, a więc różnic między stanem ustalonym z natury a wynikającym z ksiąg (ewidencji), świadczy przede wszystkim o skuteczności działania w jednostce systemu ewidencji i kontroli. Jeżeli bowiem różnice są znaczne, to można wysnuć wniosek, że sposób bieżącej kontroli i ewidencji obrotów zapasami pozostawia wiele do życzenia, stawiając pod znakiem zapytania jego skuteczność, a więc i opłacalność. Z kolei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10075

Wydanie: 10075

Spis treści
Zamów abonament