Rozliczenie na minusie tylko w zakresie marży
W przypadku usług turystycznych może wystąpić ujemna podstawa opodatkowania, ale nie można wykazać mniejszej od zera kwoty podatku należnego.
Spółka z o.o. specjalizuje się w organizowaniu wycieczek i wczasów zagranicznych. VAT od usług turystyki rozlicza na zasadach określonych w art. 119 ustawy o VAT (marża). W przypadku organizacji niektórych imprez występuje marża ujemna. Wynika to między innymi ze sprzedaży imprez w opcji „last minute", sprzedaży usług dla mniejszej liczby osób niż przewidywana, różnic kursowych, dodatkowych kosztów, np. dopłat paliwowych, dowozu klientów i nieprzewidzianych wydatków z powodu opóźnień i awarii samolotów. Wniosek dotyczył tylko usług turystyki, w ramach których spółka nabywa wyłącznie towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).
Spółka zapytała, czy może uwzględnić ujemną marżę w deklaracji VAT-7 w pozycji 19 i w 20 podatek należny. Sama uważała, że marża w rozumieniu art. 119 ustawy o VAT może być zarówno dodatnia, jak i ujemna. A przepis ten nie ogranicza konieczności rozliczenia VAT tylko w przypadku, gdy marża jest dodatnia. Zatem gdy na działalności turystycznej wystąpi marża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta