Czy WIBOR będzie jeszcze spadał, czy szybko wzrośnie?
Kto dziś zadłuża się na mieszkanie w złotych, powinien wziąć pod uwagę, że jego raty niższe nie będą.
– Stawki WIBOR notują swoje historyczne minima. Jeszcze trzy lata temu trzymiesięczny WIBOR przekraczał 5 proc., a dzisiaj wynosi 1,65 proc. Jednak nie powinniśmy spodziewać się dalszych spadków tej stawki – ostrzega Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi.
Według niego w tym roku WIBOR pozostanie raczej na obecnym poziomie, ale już w kolejnych latach kredytobiorcy powinni oczekiwać zwyżek tego wskaźnika, a tym samym raty.
– Jest to przede wszystkim efekt polityki Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych NBP. Z reguły WIBOR reaguje z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, zatem jeśli rynek będzie oczekiwał podwyżki stóp procentowych, to także stawka WIBOR zacznie rosnąć – tłumaczy Michał Krajkowski.
Będą podwyżki
Także Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki Comperia.pl, uważa, że dalszych obniżek WIBOR, przynajmniej istotnych, nie będzie.
– Gdy gospodarka nabierze rozpędu i powstaną warunki do podnoszenia stóp przez bank centralny, również WIBOR zacznie rosnąć. Ale są też prognozy mówiące, że wskaźnik ten pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego nawet przez dwa lata – mówi Mikołaj Fidziński.
Również Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander Advisors, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego, uważa, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta