Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie umowy, jedna sprzedaż, a co z podatkiem?

04 maja 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu, to pierwsza transakcja (warunkowa) nie dojdzie do skutku. Strona, która uiściła PCC, ma wtedy prawo złożyć wniosek o jego zwrot.

Jestem właścicielem gruntu rolnego. Zawarłem umowę jego sprzedaży, pod warunkiem że dzierżawca nie skorzysta z przysługującego mu prawa pierwokupu. Zawiadomiłem dzierżawcę o zawartej umowie. Czy od tej warunkowej umowy sprzedaży gruntu muszę zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.

Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych opodatkowanych tym podatkiem (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06). Wśród tych czynności w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC ustawodawca wymienia m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Umowy sprzedaży rzeczy podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę (art. 535 kodeksu cywilnego). Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz do sprzedaży praw (art. 555 k.c.). Rzeczami w rozumieniu kodeksu są tylko przedmioty materialne (art. 45 k.c.).

Rzeczami są zatem materialne części przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, wyodrębnione (naturalnie lub sztucznie) w sposób pozwalający na traktowanie jako dobra samoistnego w stosunkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10131

Wydanie: 10131

Spis treści
Zamów abonament