Ewidencjonowanie na kasie nie takie proste
W 2015 r. kasy fiskalne pojawiły się m.in. u kosmetyczek, wulkanizatorów, mechaników samochodowych, lekarzy, dentystów, prawników i fryzjerów. Okazuje się, że wielu z nich ma liczne wątpliwości związane ze stosowaniem tych urządzeń.
Zaliczki ewidencjonuje się z chwilą otrzymania
- Czy na kasie fiskalnej muszę ewidencjonować otrzymaną zaliczkę?
Tak.
Na kasie fiskalnej należy zaewidencjonować otrzymane zaliczki. Wynika to z § 3 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, w myśl którego otrzymanie całości lub części należności (zapłaty) przed zrealizowaniem sprzedaży podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.
Przykład
6 marca 2015 r. podatnik otrzymał zaliczkę na wykonanie mebli kuchennych na zamówienie. Otrzymaną zaliczkę, z chwilą jej otrzymania, tj. 6 marca 2015 r., powinien ująć na kasie rejestrującej.
Trzeba mieć rezerwowe urządzenie
- Ewidencjonuję sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. W ostatnim czasie używana przeze mnie kasa uległa awarii. Nie posiadam zapasowego urządzenia. Do czasu naprawy ewidencjonowałem sprzedaż w formie papierowej. Czy postąpiłem prawidłowo?
Nie.
Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, to podatnik jest obowiązany ewidencjonować je przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. A jeśli takie rozwiązanie także jest niemożliwe, to podatnik nie może realizować sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta