Zmiany wysokości kapitału zakładowego trzeba rozliczyć z fiskusem
Jeżeli podwyższenie wartości udziałów nastąpi przez wniesienie środków przez udziałowców, to przychód podlegający opodatkowaniu powstanie, gdy przedmiotem wkładu nie będą pieniądze ani przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
JOANNA LITWIŃSKA
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5000 zł. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby ten kapitał był wyższy. Podwyższenie kapitału może być powodowane wymogami ustawowymi (w celu uniknięcia rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy – art. 624 § 1 k.s.h.), pozyskaniem nowych środków na finansowanie działalności spółki, chęcią poszerzenia grona wspólników czy też zastąpieniem zewnętrznych źródeł finansowania spółki (pożyczek, kredytów) środkami wspólników. Podwyższenie kapitału może być również powodowane chęcią zwiększenia wiarygodności spółki wśród jej kontrahentów. Zgodnie z postanowieniami k.s.h. jedną z możliwości podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. jest podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów.
W dniu wpisu do rejestru
Podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów może generować przychód podlegający opodatkowaniu. Powstanie przychodu po stronie udziałowca spółki z o.o. będącego osobą fizyczną jest uzależnione od tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta