Usługi konserwatorsko-restauratorskie bez zwolnienia z VAT
Odnawianie i renowacja zabytków mają charakter prac odtworzeniowych, gdyż pozbawione są indywidualnego, twórczego działania. Są to czynności naprawcze, gdyż jedynie uzupełniają lub odtwarzają stan pierwotny, dlatego nie są objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 24 marca 2015 r. (III SA/Gl 58/15).
We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że osobiście wykonuje prace restauratorsko-konserwatorskie dzieł sztuki z zakresu malarstwa i rzeźby wpisanych do rejestru zabytków, na których przeprowadzenie każdorazowo wydawane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Podatnik zaznaczył, że jest indywidualnym twórcą w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego usługi restauratorsko-konserwatorskie przy zabytkach ruchomych stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wobec tego, zdaniem podatnika, wykonywane przez niego czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe i wskazał, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie przesłanki o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta