Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy obniżyć podatek przy transakcji ze skontem

04 maja 2015 | Podatki
Paweł Barnik, kierownik zespołu ds. VAT w ECDDP sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Paweł Barnik, kierownik zespołu ds. VAT w ECDDP sp. z o.o.

Z przepisów wynika, że kupujący powinien uwzględnić obniżkę ceny wynikającą z wcześniejszej zapłaty kontrahentowi dopiero wtedy, gdy dostanie fakturę korygującą. Czasem fiskus wymaga rozliczenia już w okresie uregulowania należności.

Zmiana przepisów ustawy o VAT, która miała miejsce ponad rok temu, nadal wywołuje kontrowersje dotyczące ich wykładni. Problem ten dotyczy między innymi instytucji skont. Skonto, jak podaje wersja internetowa słownika PWN, to zniżka ceny towaru objętego sprzedażą kredytową lub ratalną, udzielona nabywcy płacącemu gotówką przed ustalonym terminem. A zatem jest to obniżka wynagrodzenia spowodowana wcześniejszą płatnością niż tradycyjnie przyjęta między stronami umowy. Zwykle sprzedawcy informują w fakturach lub zawartych kontraktach, że w przypadku zapłaty, np. w terminie kilku dni od wystawienia faktury, nabywcy przysługuje skonto w określonej wysokości od wartości zamówienia.

Dość jednoznaczna sytuacja sprzedawcy

Obowiązujące przepisy wymagają od sprzedawcy, aby już w wystawionej fakturze sprzedaży informował nabywcę o wartości takiego rabatu. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem faktury jest informacja o kwocie wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym z tytułu wcześniejszej zapłaty, jeżeli nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto. Przy czym wskazanie takiej informacji w fakturze jest niewystarczające. Przepis art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nakazuje bowiem wystawienie faktury korygującej, gdy udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o którym mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT (chodzi o skonto)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10131

Wydanie: 10131

Spis treści
Zamów abonament