Towar, który można kupić po testach, nie jest próbką
Jeżeli celem wydania produktu jest zapoznanie nabywcy z jego właściwościami, a następnie możliwość sprzedaży, to towar ma charakter handlowy i służy zaspokojeniu potrzeb finalnego odbiorcy. Nieodpłatne wręczenie takich artykułów będzie co do zasady rodziło obowiązek podatkowy po stronie darczyńcy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 16 grudnia 2014 r. (IBPP4/443-433/14/LG).
Spółka (wnioskodawca) jest podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie uszczelnień przemysłowych. W celu pozyskania nowych rynków zbytu, nieodpłatnie przekazuje własne wyroby potencjalnym kontrahentom na potrzeby przeprowadzenia testów. Wydanie towarów dokumentowane jest magazynowym dowodem wydania WZ. Proces przeprowadzania testów jest ściśle określony (tj. parametry te uwzględniają potrzeby i środowisko pracy potencjalnych kontrahentów spółki). Ponadto produkty te nie mogą być przedmiotem sprzedaży przez obdarowanych oraz nie mogą być wykorzystywane do celów innych niż badawcze. Warunki testowania produktów uzgadniane są ustnie.
W celu przetestowania uszczelniacza należy go zamontować w urządzeniu kontrahenta. Jego ponowne zdjęcie lub wymiana prowadzi do utraty jego dalszej przydatności. Z uwagi na tę funkcjonalność produktów nie mogą one być zwracane. Efektem badań są następujące scenariusze. Jeśli próbna partia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta