Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznaniowe składniki też trzeba sprawiedliwie dzielić

19 maja 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

LISTA PŁAC | Szef musi stosować obiektywne i uczciwe kryteria oceny zatrudnionych i wyników ich pracy oraz przestrzegać zasad prawa pracy również wtedy, gdy przyznaje premie uznaniowe. W przeciwnym razie naraża się na spór.

Aby mobilizować załogę do osiągania jak najwyższej jakości oraz wydajności pracy, firmy wprowadzają premie. To uzupełniający i dodatkowy element płacy. Często to jednak składnik istotny, zwłaszcza gdy jej wysokość jest znaczna lub gdy ma charakter stały, a wynagrodzenie zasadnicze pracownika jest niskie.

Kodeks pracy wprost nie reguluje prawa załogi do premii. Najczęściej wynika ono z wewnętrznych przepisów płacowych funkcjonujących u pracodawcy.

W praktyce wytworzyły się dwa zasadnicze rodzaje premii: regulaminowa i uznaniowa. Obie nazwy funkcjonują także w doktrynie i orzecznictwie. Decydujące znaczenie ma jednak faktyczny charakter prawny wynikający z treści umowy stron lub z przepisów płacowych, a nie nazwa tego składnika.

Premia regulaminowa charakteryzuje się tym, że jej zasady określają przepisy płacowe w sposób skonkretyzowany i obiektywny, a przez to pozwalający ustalić, w jakich przypadkach i w jakiej wysokości firma musi ją wypłacić. Zasady przyznawania tej gratyfikacji zwykle określa regulamin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament