Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy strona ma prawo zadawać pytania świadkom

19 maja 2015 | Administracja
Anna Puszkarska
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska

Organ prowadzący postępowanie powinien zawiadomić stronę o terminie przesłuchania świadka. Strona ma prawo uczestniczyć w tym przesłuchaniu oraz zadawać świadkowi pytania. Nie wystarczy późniejsze zapoznanie się przez nią z treścią protokołu.

Problem

W toku postępowania w sprawie cofnięcia przedsiębiorcy zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych z powodu sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym nie uprzedzono go o terminie przesłuchania dwóch świadków, którzy zostali przesłuchani zbiorowo. Strona dowiedziała się o treści ich zeznań dopiero ze sporządzonego protokołu. Czy w takim przypadku trzeba powtórzyć ten dowód?

Co mówią przepisy

W art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że organy administracji publicznej są obowiązane zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

W myśl art. 79 k.p.a. strona powinna być zawiadomiona o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu ze świadków, biegłych lub oględzin przynajmniej na siedem dni przed terminem. Strona ma prawo brać udział w przeprowadzeniu dowodu, może zadawać pytania świadkom, biegłym i stronom oraz składać wyjaśnienia.

podstawa prawna: art. 10 § 1, art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10144

Wydanie: 10144

Spis treści
Zamów abonament